Goodgame Big Farm Test: Jeszcze jedna gra dla nasyconego rynku gier farmerskich

10.08.2013 o godzinie 12:30 napisane przez Marta Ejsmont w TestReviewGry na przeglądarkę

Kolejna symulacja gospodarcza? No tak, czemu nie, gry tego gatunku wciąż przyciągają wystarczającą ilość graczy, na pewno jeszcze przez kolejne 10 lat - więc nigdy nie za dużo. Tak albo tak podobnie brzmi motto wydawcy Goodgame Studios. Goodgame Big Farm tenże nie jest pierwszym tytułem farmerskim w portfolio studia. Przed tym wydawca opublikował Goodgame Farmfever i Goodgame Farmer. Wówczas widocznie dwie gry farmerskie we własnym portfolio nie starczyły, bowiem w październiku ubiegłego roku wydawca wypuścił na rynek online gier kolejny tytuł tej kategorii: Goodgame Big Farm. Do trzech razy sztuka... Tymczasem dwaj poprzednicy zostali jednak zawieszeni, Goodgame Studios stawia na najnowszy tytuł serii. Czy to naprawdę taki dobry pomysł? Odważyliśmy się na farmę, grzebaliśmy w ziemi i hodowaliśmy świnie.

Witamy na farmie!

Pierwsze koty za płoty

Kto myślał, że potrzebujemy wiele czasu aby zorientować się w grze, ten się myli. W Goodgame Big Farm nawet nie mamy okazji rozejrzeć się na własnym terenie, ponieważ po rejestracji lądujemy bezpośrednio w grze, gdzie nasza sąsiadka zagaduje nas na śmierć. Przyjazna pani wyjaśnia nam wszystkie ważne funkcje i daje nam jedno zadanie za drugim. W międzyczasie nawet nie możemy robić czegoś innego. Wszystkie zadania wykonujemy tak, jak pani nam rozkazuje. Początek naszej farmerskiej kariery przedstawiliśmy sobie wprawdzie inaczej ale no cóż. Po kilku minutach obligatoryjnej zabawy znamy wszystkie wyzwania i wiemy, co się dzieje: Między innymi sadzimy kukurydzę, stawiamy młyn, już zbieramy kolby i dostarczamy je do świeżo wybudowanego budynku, aby wytworzyć paszę dla kur. Aha, tutaj farmerzy przetwarzają produkty jeszcze własnoręcznie. Inne rośliny, które nie nadają się do produkcji użytecznych artykułów, sprzedajemy i zgarniamy kasę. Niestety bardzo mało: za polne kwiaty otrzymujemy jedynie jednego dolara na jednostkę. Ale znamy to wszyscy: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Na początek kwiaty polne są znakomitą okazją, aby uzbierać trochę kasy.

I znów nowe zadanie.

Od małego pola uprawnego do kwitnącego gospodarstwa rolnego

Gdy na początku gry w krótkim czasie wszystkie budowle są zakończone i rośliny w ciągu kilka minut gotowe do zbiór, zmieni się to w trakcie gry. Jasne, w przeciwnym razie bylibyśmy już po trzech godzinach na poziomie 50. Na pierwszych poziomach gry stawiamy budynki, których nie może brakować na żadnej prawdziwej farmie, czyli domki dla pracowników, magazyn i pierwsze budynki produkcji jak młyn lub kurnik. Najpóźniej podczas rozbudowy naszej farmy dowiemy się, że prawie każdy produkt może zostać przetworzony. Dając przykład: z kapusty i kukurydzy w młynie robimy pokarm dla świń lub paszę dla kur. Pracownicy działają na nasz rozkaz i karmią zwierzęta. Prędzej czy później musimy wyrzucić gnój ze stajni, który wyląduje w silosie i zostanie przekształcony na nawóz. Na sadzie jabłoniowym nie czekamy jedynie na pyszne jabłka ale i też na liście potrzebne nam na kompostownik. Niebawem tam pojawi się humus do naszych pól uprawnych, dzięki któremu powiększamy plony. Wraz z tym w Goodgame Big Farm czekają nas zrozumiałe cykle. Gdy jednak w tym coś nie gra, cykl zatrzyma się – i właśnie na to nie musimy aż tak długo czekać. Później więcej.

Pierwsza drzemka w młynie...

Mozolna łamaga na farmie

My jako właściciele gospodarstwa rolnego nie chcemy brudzić sobie rąk. Przecież właśnie do tego mamy pracowników na farmie. Wszystko, co potrzebujemy dla naszych pracusiów, to są domki. Dla każdego budynku produkcyjnego, do tego liczymy między innymi też kurniki, pola i sady jabłoniowe, potrzebny nam jest pracownik wykonujący zadania. Do tego wystarczy kliknąć na „Produkuj” lub „Siej” i prace na farmie trwają dalej. Niestety pracownicy mają nie tylko zalety ale i też wady. Od czasu do czasu zdarza się, że ktoś jest nieszczęśliwy. W takiej sytuacji cykl gospodarczy stoi pod znakiem zapytania. Oznacza to: im niższe zadowolenie robotników, tym wyższe koszty utrzymania przypadają. 

Wiecie na pewno, że protagoniści gier przeglądarkowych uwielbiają dekoracje. I właśnie dlatego na naszej farmie stawiamy obiekty dekoracyjne, które ucieszą każdego pracownika. Drzewa ozdobne, grządka warzywne, fontanny i stoiska z lodami – w sklepie do naszej dyspozycji stoją rozmaite itemy! Gdy pracownicy są szczęśliwi, wykonują swoje zadania. Z jednym wyjątkiem...
Od czasu do czasu mozolne łamagi chodzą jak kaczki od jednego kąta farmy do drugiego, od czasu do czasu nawet nie zdążą ominąć placu budowy, co oznacza że włóczą się na jednym miejscu. Szkoda, że takie błędy nadal są w grze, również po jej premierze. Pozostałe animacje pracowników za to są udane. Nie wybitne, bowiem na polach widzimy trzech, czterech różnych typów pracowników, reszta to sobowtóry. Za to oni darują nam prezenty, wystarczy kliknąć na symbol pojawiający się czasami nad głową jakiegoś śmiałka. Zauważymy taki symbol, musimy szybciutko kliknąć na pracownika – nie zdążymy dopóki symbol zniknie, pożegnamy się od nagrody. Mała, za to bardzo miła funkcja. Gdy jesteśmy na farmie i czekamy na przykład na następne zbiory, wybieramy się w międzyczasie na „polowanie” na pracowników.

Polowanie na pracowników po Big Farmersku

Gry na przeglądarkę, Symulacje, Farma
Goodgame Big Farm ZdjęciaGoodgame Big Farm Zdjęcia
Graj teraz za darmo
Typ:
Gry na przeglądarkę
6latPolecamy:
od 6 lat
pokaż wszystkieTop gry online
Goodgame Big Farm Tags
 • ania i tomek big farm
 • kod do big farm
 • symulacje
 • robertjuser
 • jak na big farm wpisać zaległe k
 • kupony
 • dzisiejszy kod do big farmy
 • kody do gry big farm
 • nowy kod do gry big farm
 • lista kodÓw bonusowych big farm
 • kody do bigfarm
 • kod bonusowy big farm
 • big farm pl
 • big farm gra
 • goodgameempire kody
 • azja-event big farm
 • nowa ulepszona farma smakosza
 • kody-big farm
 • kody na rubiny w goodgame
 • farma sarady